SİGARANIN BUHARLI ALTERNATİFİ ELEKTRONİK SİGARA

Elektronik sigara, tütün ürünlerine insanların duymuş olduğu ihtiyaç ve bağımlılığı en aza indirmek veya tamamen kurtarmak için üretilmiş elektronik bir cihazdır. Bu cihazı kullanan kişi, içerisine sigarada olduğu üzere içerisine duman değil, buhar çekmektedir. Buhar içerisinde tercihen nikotin maddesi de bulunabilmektedir.

 

Elektronik sigara içerisinde kartuşlar bulunmakta olup, bu kartuşlar nikotin seviyesine göre sınıflandırılıp tasarlanmıştır. Kullanıcının sigara kullanma alışkanlığında ki sıklığa göre belli bir seviyeden başlanıp, sıfır nikotine doğru indirgenerek kullanılan kartuşlar yardımıyla, insan vücudu sigara bağımlılığından kurtulmaktadır. Buna bağlı olarak nikotin oranının sıfıra inmesi neticesinde, dilerse kullanıcı elektronik sigara ile zararsız bir şekilde sigara içmeye devam edebilmektedir.

 

dekang_likit

 

Sigaraya kıyasen elektronik sigara, kanserojen maddeler içermemektedir. Bu cihazda kullanıcı soğuk buhar çekmiş olduğundan, sigara dumanında bulunan karbon monoksit gibi içerisinde dört bine yakın kimyasal zararlı maddeden kendisini ve çevresini kurtarmış olur. Sigaraya oranla bu cihaz çevre için çok daha az zararlıdır. Diğer yandan sigaranın orman yangınlarına neden olduğu ülkemizde, bu cihazın yangın çıkarma ihtimali sigara göre kat kat daha düşüktür.

 

Bu cihazın kullanımında önemle durulması gereken nokta, cihaz içerisinde bulunan rezistans gereğinden fazla ısı üretmesi halinde, propilen glikol denilen ve sadece buharlaştığında zararsız olan bu kimyasal madde, kanserojen etki yaratan bir madde haline dönüşebilmektedir. Bu açıdan rezistansın ısı ayarının çok iyi yapılması gerekmektedir. Yani cihazın kalitesi bu noktadan önem arz etmektedir.

 

elektronik_sigara_vip (14)

 

 Elektronik sigara, pasif içiciler açısından kısmen bir zarar getirmemektedir. Zira dışa çıkan buhar içerisinde ki az bir nikotin, havada asılı konumda bulunamayacağından, gerçek sigara dumanının aksine bir süre sonra yok olmaktadır.

 

Sigaranın içilmesinin yasak olduğu çoğu yerlerde bu cihaz kullanılabilmektedir. Elektronik sigara üzerine 2012-2013 yıllarında Catania Üniversitesinde yapılan bir araştırmada 300 gerçek sigara kullanıcısının 12 ay süre ile bu cihazı kullanmaları neticesinde yüzde dokuzunun sigarayı bıraktığı tespit edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s