HAYATINIZI TEHLİKEYE ATMAYIN! SİGARAYI BIRAKIN

Dünyada her yıl milyonlarca insan sigaradan hayatını kaybetmektedir. Eğer gerekli önlemler alınmazsa bu oran daha da artabilir. Sigaranın yol açtığı ölümler diğer yollardan ölümlere oranla daha fazladır.

Sigaraya başlamanın en önemli nedenlerinden biri ailedir. Çocuk küçük yaşta anne babasından ve çevresinden gördüğü ancak ne olduğunu tam anlamadığı sigarayı merak eder. Ağaç yaş iken eğilir dediğimiz şey tam da bu aslında. Çocuk her şeyi merak eder ve gördüğü şeyleri aynı şekilde uygulamaya çalışır. Bu yüzden ailelere çok büyük görev düşmektedir. Çocukların yanında sigara içilmemelidir.

 

elektronik_sigara_vip_blog (8)

Şayet içilirse bu durumda pasif içicilik kavramı dediğimiz şey oluşur. Sigaranın zararları en çok da bu pasif içicilerde meydana çıkar. Çünkü içmedikleri halde onlar daha fazla etkilenirler. Özentilik, gösteriş, taklit, özgürlük, macera, sıkıntı, stres, büyüklerle anlaşamama, güvensizlik, arkadaş ısrarı, ilişki kurabilmek, zevk gibi birçok nedenlerle sigaraya başlanmaktadır.

elektronik_sigara_vip_blog (14)

Sigara içenlerin savunduğu “sinirlerimi yatıştırıyor”, “sıkıntılarımı unutturuyor”, “beni canlandırıyor” gibi birtakım yanlış inanışları vardır. Sigarada 4000 tane farklı zehir vardır. Bunları bildikleri halde hala sigara içmeye devam etmektedirler. Tuvalet temizleyicisinden fare zehrine, böcek öldürücüden füze yakıtına kadar bir sürü zehir içermektedir. Sigaranın zararları saymakla bitmez ancak biz yine de başlıca zararlarından bahsedelim.

Kalp ve kan dolaşımı hastalıkları olarak adlandırdığımız kalp krizi, damar tıkanması, kangren gibi hastalıklara yol açar. Solunum yolları ile ilgili bronşit ve astıma, tam 8 çeşit kanserden birine yol açar. Bunların yanı sıra cilt erken yaşlanır, doğumlarda düşük tehlikesi veya erken doğum yaşanır.

Pasif içicilikten en çok etkilenen çocuklardır demiştik. Çünkü çocukların akciğerleri daha tam gelişmediğinden çok fazla etkilenirler. Yetişkinlere oranla daha fazla nefes alıp verirler. Soludukları havada sigara dumanı olduğunda direk akciğerlere gider. Durum böyle olduğunda bu çocuklarda bronşit ve boğaz enfeksiyonları sıklıkla görülür. Ayrıca sigara içen babaların çocukları kanseri önleyen genden yoksun olarak doğarlar. Hamilelikte sigara içen annelerin bebekleri ise hem daha zayıf hem de zekâ eksikliği ile doğarlar. Sigara bırakma yöntemleri olarak bir sürü formül ortaya atılmıştır.

 

elektronik_sigara_vip_blog (67)

Ancak bunların hiçbiri çare değildir. Asıl önemli olan şey kafada bitirmektir. Eğer bir şeyi çok istiyorsunuz onu gerçekleştirirsiniz. İşte “Ben sigarayı bırakmak istiyorum ama bırakamıyorum bir sürü ilaç denedim olmadı” gibi kalıplanmış cümleler yerine önce kendinize söz verin. Bu bana faydalı bile değil ki o zaman neden içmeye devam ediyorum deyip kafada bitirin. Hiçbir şey zor değildir yeter ki yapmak isteyin ve gerçekleştirin. Sigara bırakma yöntemleri dört aşamada gerçekleşir. Bırakmaya hazırlanma, bırakma, bırakmışlığın sürdürülmesi.

elektronik_sigara_vip_blog (65)

Öncelikle bırakma tarihinizi belirlemelisiniz. Daha sonra çevrenizdeki insanlara sigarayı bırakacağınızı ve size sigara teklif etmemelerini söyleyin. Sigara içilmeyen ortamları tercih edin, hatta evinizde kül tablalarını kaldırın. Giysilerinizi sigara kokusundan arındırın. Sararmış diş görüntüsünden kurtulup temizletmek için diş doktorunuza gidebilirsiniz. Sigara almayıp biriktirebileceğiniz parayla neler yapabileceğinizi hayal edin. Sigarayı bırakmak istediğiniz o gün sigara bırakma yöntemleri olarak sigara yerine su veya meyve suyu içebilirsiniz, yürüyüşler yapabilirsiniz, alışverişe çıkabilirsiniz, komik filmler izleyebilirsiniz. Ve kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Tabi bu dönemlerde yoksunluk belirtileri baş gösterir. Buna karşı dirençli olunmalıdır. Bunlar gerginlik, acıkma, baş dönmesi, fazla uyuma, uykusuzluk, kilo alma, huzursuzluk gibi belirtilerdir. Bu gibi durumlarda derin soluklar alınmalı, stresli ortamlardan uzaklaşılmalıdır. Bol bol su içilmeli, yürüyüş yapılmalıdır. Şekersiz sakız da çiğnetilebilir.

elektronik_sigara_vip_blog (23)

Son ve en etkili aşama olan elektronik sigara birçok kişinin sigarayı bırakmasına yardımcı olduğu için en etkili yöntemi sona sakladık. Ürün aslında bir dolma kalem görüntüsüne sahip olduğu için kolay taşınabiliyor, içerisinde yer alan likit aynı zamanda nikotin barındırdığından dolayı vücudun nikotin ihtiyacını karşılıyor.

Elektronik sigara sadece bir defa alınıyor içerisindeki likiti sigarayı bırakana kadar yenileyebilirsiniz. Fakat sigara için ödediğiniz tutarı baz aldığınızda yanında oldukça düşük bir rakam olarak kaldığından sigarayı bırakmak isteyenler için bir başlangıç hareketi oluşturuyor. İçerisindeki sıvı likiti atomizer sayesinde dumana çevirerek sigara içiyormuş hissini yaşatıyor.

elektronik_sigara_vip_blog (73)

Sigarayı bırakmak için bir sürü neden vardır. En başta kendi sağlığınız ve çevrenizdekilerin sağlığı önemlidir. Bunları düşünen birisi eğer kafasına koyduysa başarılı olur. Sigara sizi yok etmeden siz sigarayı yok edin!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s